Цегла ручного формування чи досить надійна для наших реалій?

By 0
325
Цегла ручного формування чи досить надійна для наших реалій?

В період останніх декількох років спостерігається значне зростання інтересу до такого виду керамічного будматеріалу, як цегла ручного формування. Це передусім, пов’язано з тим, що ціни на таку цеглу стали наближуватися до цін звичайної машинної цегли на нашому ринку, а також і з тим, що збудовані з неї об’єкти мають особливий вигляд створюючи атмосферу затишку та стилю.

Чи дійсно цегла ручного формування виготовляється в ручну?

Свою назву така цегла отримала у спадок від колишніх методів виробництва, звичайно, в наш час цей процес тепер повністю автоматизований.

Завод Vandersanden з виробництва цегли ручного формування

Якщо можна так сказати, то батьківщина цегли ручного формування є Нідерланди, такий вид цегли там застосовуються, дослівно, на кожному кроці. Культура використання цієї цегли в Нідерландах настільки популярна, що практично не можливо знайти будівлі з іншою обробкою чи фасад облицьований штукатуркою, яка є такою популярною в Україні.

Виробництво цегли, виготовленої вручну, кардинально відрізняється від виробництва цегли машинного формування. Відмінності стосуються як самої сировини, так і технології виробництва – особливо способу її формування. Для виробництва цегли ручного формування, використовується більш пластичні види глини, яку добувають з русел річок, натомість у випадку з машинною цеглою, використовується, так звана, жирна глина добута у відкритих шахтах. В інший спосіб й випадку з цеглою отримують фінальний колір цегли – за допомогою додавання вибраних видів піску, так колір цегли ручного формування не залежить від типу глини, на відміно від машинної цегли.

Саме виробництво цегли можна порівняти з випіканням хліба – пластичну глину розділяють на порції і покривають відібраним видом піску, після чого «заготовку» поміщають у форми з фігурним виступом, в результаті чого в готовій цеглі ми отримуємо ступку для розчину.

Після формування глина ущільнюється у форму, а усі надлишки видаляються. У наступному циклі сформована цегла сушиться, форми перевертаються і ми отримуємо попередньо сформовану цеглу, яка після відбору та технічного контролю потрапляє у піч.

Експерти, часто порівнюють такий процес, з процесом з яким ми всі стикалися в дитинстві, а саме з виготовленням пісочних коржів. Цей процес є аналогічним принаймні в цій частині, тут він лише трохи довший. Після процесу випалення, отримують цеглу з текстурою природного каменю з чотирма протилежними гранями, вже готовою до використання в будівництві.

Ми вже знаємо, як виготовляється ця цегла, але чи підходить вона для нашого клімату?перші сумніви, зазвичай з’являються при першому контакті з цим продуктом або порівнюючи його технічні параметри.
Беручи в руки, таку цеглу можна зауважити, що вона може осипатися піском і ніби то кришитися. Також помітно, що вона має нерівні (часто сколені) краї, а при намоканні сильно поглинає воду. Та придивімося уважніше до технічних параметрів цегли:

ПараметрЦегла ручного формуванняЦегла машинного формування
Водопоглинання12-18%<6%
Рівень міцності при тиску20 MPa>35MPa
Порівняння параметрів клінкерної цегли ручного формування

цегла ручного формування
То ж як ставитися до цегли ручного формування та які вона має переваги при будівництві?  

Передусім, можемо ствердити, що цегла ручного формування, всупереч великій відмінності в технічних параметрах, з машинною цеглою, є придатною для використання в наших кліматичних умовах, тим більше, що ми можемо впливати й змінювати деякі з цих характеристик. Проте, розберімось з цим аспектом більш детально.

цегла ручного формування

Можливе кришення цегли такого типу не є наслідком дефекту виробу або характеристикою слабкої міцності чи довговічності, а навпаки зумовлене причинами кардинально протилежними до цих. Після формування та перед випалюванням цеглу посипають піском, щоб було легше витягти їх з форми, також це не дозволяє «злипатись» цеглинам під час випалювання. Той факт, що з торця цегли є пухкий шар піску, робить його додатково захищеним від випадкових забруднень під час цегляної кладки або затирки. Після остаточного виконання фасаду (після затирки) підрядник повинен почистити фасад щіткою середньої твердості, щоб позбутися цього захисного шару та всіх залишків розчину.

Нерівність країв окремої цеглини є ще одним наслідком ручного формування. Завдяки цьому матеріал виглядає природним та не вимагає надмірно рівних стиків, також під час випадково обиття не потребує заміни. В цілому такі дефекти зовсім непомітні, навпаки може скластися враження, що цегла – навіть оббита – «виглядає, так як було задумано спочатку.

Найчастіше цього типу цеглу відноситься до класу 20 – є також вироби з вищою та меншою міцністю, але зазвичай вона не нижче 15. Міцність на стиск на рівні 15 МПа або, іншими словами, 150 кг / см2 є достатньою міцної аби без проблем витримувати усі можливі навантаження, ба більше часто, ці показники набагато вищі стосовно навантажень, яким піддається цегла. Як правило, стіни з цієї цегли несуть лише власні навантаження, тому ресурс їх міцності використовується лише в незначній мірі.

Ще однією характеристикою, яка викликає сумніви – є водопоглинання цих продуктів. Такі цеглини дуже швидко і сильно поглинають воду, проте й дуже швидко повертають її назад. Конкретні керамічні зв’язки, дозволяють цеглі зберігати всі властивості при великій вологості та морозі. Завдяки цьому більшість цегл, виготовлених вручну, чудово справляються зі складними погодними умовами. Проте, варто звернути увагу, що існує тип цегли, які підходять лише для інтер’єрів. Щоб бути впевненим, що дану цеглу можна використовувати на відкритому повітрі, перевірте, чи не має на етикетці клас міцності F2 – це означає, що цегла стійка до суворих погодних умов.

Іншим важливим наслідком високого водопоглинання цегли, сформованої вручну, є підвищена сприйнятливість до забруднення навколишнього середовища – особливо пилу. Дощ, що падає на цегляні конструкції з цегли, виготовленої вручну, через їх пористу структуру залишає частинки пилу та пилку на поверхні цегли – вода випаровується, але тверді частинки залишаються на поверхні, змушуючи цеглу втратити свій початковий свіжий вигляд через кілька років. І хоча в більшості випадків такий ефект додає цегли особливого вигляду, при бажанні його можна легко уникнути шляхом обробки спец. розчинами.

Обробка та просочення цегли ручного формування

На ринку доступна величезна кількість засобів для просочення цегли. Можна звернути увагу на засоби на основі різних типів дисперсії або так званої клінкерної олії. Існують також, засоби за допомогою яких , окрім захисту від пилу та вологи, можна змінити колір цегли, рівень блиску. Однак найголовніше – вибрати засіб, який має здатність дифузувати водяну пару.

У кожній конструкції є трохи вологи – якщо ви покриєте її агентом, який запобіжить виходу вологи назовні, на фасаді можуть виникнути витоки, які важко згодом видалити. Паророзсіювачі дозволяють виходити волозі, та не дозволяють їй потрапляти в конструкцію. Група засобів для просочення цегли, яку варто виділити, це так звані – наноімпрегнати. І хоча назва цих засобів на межі «наукової фантастики», та, з огляду на це як вона діє є цілком виправдана.

Основна відмінність між вищезазначеною групою просочувачів та іншими агентами полягає в тому, що наноімпрегнати не утворюють покриття на поверхні матеріалу, а проникають у структуру матеріалу, заповнюючи простір між частинками вихідного матеріалу. Їх структура базується не на розчинниках або оліях, а на зшиваючих агентах, в результаті чого просочення не випаровується і не стирається. Типовим представником цієї групи просочувальних речовин є агент NS 200 B2 +, який можна використовувати для всіх типів мінеральних підкладок (крім полірованих поверхонь), включаючи камінь, цеглу, бруківку, плитку тощо. Дії цього агента майже невластиві водні залишки на просочених поверхнях. Поверхня майже повністю водовідштовхувальна а, отже, стійка до бруду.

Цегла ручного формування являється максимально універсальним матеріалом, який можна використовувати як зовні – на фасадах, огорожах, обшивці димоходів , так і в інтер’єрах. Ця цегла має всі чотири грані. Отже, можна зробити перегородки товщиною 10 см із гарними протилежними поверхнями, що не вдасться реалізувати з машинної цегли, де одна з торцевих поверхонь завжди пошкоджена (цегла рухається на одній з поверхонь на конвеєрах під час виробництва).

цегла ручного формування
Як укладається цегла ручного формування

Конструкція цегли цього типу майже аналогічна застосуванню машинної цегли. Єдиними відмінностями є: необхідність очищення фасаду для видалення захисного шару піску та тип використовуваного розчину. Для цегли, що формується вручну, варто використовувати «розчини для цегли з підвищеним водопоглинанням». Цей розчин враховує підвищене водопоглинання цегли в момент її контакту з розчином і запобігає розтріскуванню цегли в стіні.

Цегла ручної формовки “привела” на ринок клінкерних будівельних матеріалів ще один продукт – Плитку ручного формування, яка доступна в широкому асортименті та доповнює колекцію цегли ручної формовки. Така плитка виготовляються шляхом механічного різання цеглин – тому має ті ж фізичні властивості, що і цегла. Вона доступна у прямих і кутових форматах.

Плитка ручного формування може використовується в тих самих місцях, що і цегла (фасади, інтер’єри) – скрізь, де цеглу було неможливо використовувати з структурних причин (відсутність фундаменту) чи економічних причин.

Клінкер виготовлений вручну, становлять окремий товарний сегмент рику керамічних будівельних матеріалів. Такий матеріал значно збільшує список можливостей забудовнику, проте варто пам’ятати про особливі вимоги при ідеях та реалізаціях, при правильному підході матеріал стане природним джерелом теплом і стане гордістю та прикрасою кожного об’єкту чи приміщення. 

Ви можете отримати детальну консультацію при виборі цегли ручного формування з нашого каталогу, для цього зв’яжіться з нами одним зі зручних для вас способом.